metelice.info nový pohled na dějiny Země a života na ní

Etruská abeceda

Etruská abeceda

Etruská abeceda

V pohřebišti u Marsiliany  nedaleko Orbetella byla nalezena malá destička ze slonoviny 9 x 5 cm a na ní se našly stopy vosku a stopy písma, pochází ze 7. stol.př.n.l. Na horním okraji je vyryto 26 písmen. U Viterba se našla nádobka ve tvaru malého kohouta s odnímatelnou hlavičkou a na břiše měl vyryt stejný sled písmen jako na destičce. Podobné předměty se našly ve Formelo u Véjí, v Cerveteri a jinde, většinou jsou tyto nálezy datovány do 7. stol.př.n.l. Byly to zřejmě učební (žákovské) psací pomůcky, podobnou má zřejmě žák na klíně zobrazený na bolsenském zrcadle viz stránku Etruské texty – Bolsenské zrcadlo.

klíč k překladům

klíč k překladům

Ve sloupečku vedle přepisu etruské abecedy z destičky (Alfabeto modello) uvádím tužkou další alternativní podoby stejných písem a v posledním sloupci (Trascrizione) opravuji čtení některých písmen. Na základě tohoto přepisu etruské abecedy jsem přeložila všechny texty, které jsem zveřejnila na této webové stránce pod heslem Etruské texty.

Komentáře (4) Trackbacky (0)
  1. Dostal jsi mě,to je nádhernej článek,nevím co mě tak dojalo….možná nějaká tvoje píle a pečlivost.Děkuju

  2. Vždy jsem si myslela,že písmo klínové se nazývá podle klínů,tedy zářezů či zátesů do kamene,dřeva,nebo vrypů do hliněné tabulky a teĎ jsem překvapená,že se možná nazývá klínovým,jelikož měl žák destičku na klíně,aŤ už psal jakýmkoliv písmem,tedy i etruskou abecedou 🙂

  3. To je krásné ale abeceda Marsiliana musi byt uvedená, ona je asi ta abeceda co máme dnes na jednu řadu. Pokusil jsem to dat z mého počitače ale nešlo mi to.

  4. Słowiańskie to


Leave a comment

Zatím žádné trackbacky